Најдoбрите филмови на сите времиња

Дали знаете кои се најдобрите филмови на сите времиња?

На денешната листа, со вас ги споделуваме 25-те најдобри филмови кои некогаш биле направени.

 1. „Silence of the Lambs“

Хит на спиењето кој со текот на времето се здоби со широко распространето признание, „Silence of the Lambs“ е само трет филм во историјата кој освои Оскар во сите пет категории.

 

 1. „Raiders of the Lost Ark“

Со раѓањето на еден од најпопуларните акциони херои на сите времиња, Индијана Џонс и „Raiders of the Lost Ark“, овој филм направи нов стандард за специјални ефекти во акциони филмови.

 

 1. „Rear Window“

За многумина критичари се смета дека е еден од најдобрите филмови на Алфред Хичкок. „Rear Window“ е претставен во популарната култура и е додаден во Националниот филмски регистар поради тоа што е културно и историски значаен.

 

 1. „Once Upon A Time In The West“

„Once Upon A Time In The West“ е познатиот филм на Италијанскиот режисер, сценарист, кореограф и кинематограф – Серџо Леоне. Овој филм достигна статус меѓу најдобрите филмови на сите времиња.

 

 1. „Matrix“

Ремек-делото на браќата Вачовски, „Matrix“ се смета за еден од најголемите научни фантазии досега. И покрај влијанието врз жанрот во голема мера го постави новиот стандард во Холивуд за акциони борбени сцени со сега познатиот ефект на куршум.

 

 1. „Casablanca“

Со ослободување кое беше побрзано да се совпадне со сојузничката инвазија на Северна Африка, „Casablanca“ не се очекуваше да биде главен блокбастер. Меѓутоа, оваа драма во Втората светска војна освои три награди за Оскар, вклучувајќи и најдобра слика.

 

 1. „City of God“

Оваа Бразилска криминална драма е заснована на вистинската приказна за банди и нивното зголемување но воедно и важноста во предградието на Рио де Жанеиро.

 

 1. „Star Wars: Episode IV – A New Hope“

Отфрлајќи го она што ќе стане една од највлијателните научни фантазии на сите времиња, „A New Hope“ го отвори патот во смисла на специјални ефекти и го постави почетокот за новата ера на големи буџетски блокбастери што ќе следат.

 

 1. „Goodfellas“

Режирано од Мартин Скорсезе (Американски филмски режисер), „Goodfellas“ често се смета за еден од најголемите мафијашки филмови досега и беше инспирација за популарната серија на HBO – „The Sopranos“.

 

 1. „Lord of the Rings: Fellowship of the Ring“

Овој филм постигна многу голем комерцијален успех и голем број на награди како што се седумнаесетте награди „Оскар“. Овој филмски серијал е работен според трилогијата на книгите од Толкин.

 

 1. „Seven Samurai“

„Seven Samurai“ ја прикажува приказната за едно село кое вработува седум непријателски самураи за да ги заштити од бандити. Овој филм е еден од највисоко рангираните Јапонски филмови досега што некогаш биле направени.

 

 1. „Inception“

Добивајќи широка критичка оцена за неговата оригиналност, резултат и визуелни ефекти, „Inception“ освои бројни награди и најверојатно е еден од најдобрите филмови  на сите времиња.

 

 1. „Fight Club“

„Fight Club“ се рангира како еден од најконтроверзните филмови од 1990-тите.

“Првото правило на Fight Club е – не зборувате за Fight Club” еден од најпопуларните цитати на деценијата.

 

 1. „Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back“

Откако се бореше со фазата на производство и беше пуштен на мешани критики, „The Empire Strikes Back“ конечно стана не само најпопуларниот филм во сагата “Војна на ѕвездите”, туку исто така е еден од главните заработувачки филмови на сите времиња.

 

 1. „One Flew Over The Cuckoos Nest“

Американски филм кој датира од 1975 година во режија на Форман Милан. „Лет над кукавичјото гнездо“ е првиот филм кој ги освоил сите пет категории за наградата за „оскар“. Во главните улоги може да ги видите: Џек Николсон, Вилијам Редфилд, Дени Девито и други.

 

 1. „The Lord of the Rings: The Return of the King“

Третиот филм во трилогијата “Господарот на прстените”, “Враќањето на кралот”, освои пионерски 11 награди за Оскар. Тоа е исто така првиот и единствениот фантастичен филм што некогаш ја добил наградата за најдобра слика и успеал да го воспостави „Господарот на прстените“ како највисока филмска трилогија на сите времиња.

 

 1. „The Dark Knight“

Еден од најдобрите филмови на 2000-тите години, „Dark Knight“ беше единаесеттиот филм со највисок обем на сите времиња и доби критики за својата моќна актерска и прогонувачка приказна.

 

 1. „Schindler’s List“

„Schindler’s List“ на Стивен Спилберг не само што освои седум награди за Оскар, дури и се смета за еден од надобрите филмови на векот. Во него, Спилберг го прикажува животот на Оскар Шиндлер, бизнисмен кој живеел во Втората светска војна, кој ги спасил животите на илјадници Евреи, нудејќи им вработување.

 

 1. „12 Angry Men“

Овој е филм е познат по тоа што се снимил речиси целосно на еден сет. „12 Angry Men“ го постигна својот легендарен статус.

 

 1. „The Good, the Bad, and the Ugly“

Во режија на Серџо Леоне, „The Good, the Bad, and the Ugly“ е шпагети вестерн филм од 1995-та година. Во главните улоги ќе ги видите: Клинт Иствуд, Илај Волак, Ла Ван Клиф итн. Овој филм раскажува за троца мажи што бараат закопано злато.

 

 1. „Pulp Fiction“

Познат по својот еклектичен дијалог, нелинеарна приказна и бројни референции за поп-културата, „Pulp Fiction“ беше номиниран за седум Оскари и го освои „Palme d’Or“ на Канскиот филмски фестивал во Франција.

 

 1. „The Godfather: Part II“

Добитник на шест награди за Оскар, „The Godfather: Part II“ беше избран за зачувување на американскиот национален филмски регистар и се смета за еден од ретките примери во филмската историја каде што продолжението беше на исто ниво со оригиналот.

 

 1. „Shawshank Redemption“

Иако „Shawshank Redemption“ едвај го покриваше својот буџет на благајните, доби многу добри критики од критичарите и на крајот стана омилен фаворит на кабловската телевизија и DVD.

 

 1. „The Godfather“

Како еден од најпочитуваните филмови некогаш, „The Godfather“ постојано е признаен како еден од најдобрите филмови што некогаш биле направени. Никогаш порано ниту еден филм не ја земал инсајдерската перспектива на криминалното семејство на начин што го направи овој филм. И покрај тоа што имал едено од најфантастичните сценарија и режисери на сите времиња, имал значително влијание врз западната култура, која била позната како “Godfather Effect”.

 

 1. „Citizen Kane“

Иако по неговото првично издание тој исчезна од центарот на вниманието, по Втората светска војна. „Citizen Kane“ доби критички признанија во странство во земја како Франција. Ова доведе до тоа филмот да биде “повторно откриен” од страна на американската публика и на крајот да го достигне легендарниот статус што го ужива денес на врвот на многубројните листи на филмови, исти како оваа листа.

Do you like this post?
 • БРАВО
 • УБАВО
 • ХАХА
 • ЛЕЛЕ
 • ТАЖНО
 • УПМ