Интересни факти за Франција кои веројатно не сте ги знаеле

Од нивната навидум неверојатна потрошувачка на сирење до нивната воена доминација, овие интересни факти за Франција покажуваат дека заслужено е меѓу најпосетените земји во светот.

Малку земји имаат историја или култура богата како таа на Франција. Не е ни чудно што Франција повеќепати ги поздравува странските туристи од било која друга земја. Без разлика дали некогаш сте биле еден од тие туристи сами или не, јасно е дека повеќето од нас барем знаат малку за Франција.

Но, за таква популарна земја, сè уште има многу што да се научи. Дали знаевте, на пример дека постои мистериозна психијатриска состојба позната како „Париски синдром“? Дека земјата всушност има многу импресивен воен запис и покрај репутацијата на спротивното или дека има милиони мртви луѓе закопани под улиците на Париз?

Сега со вас ги споделуваме интересните факти поврзани со оваа прекрасна Европска држава:

Во Франција, можете законски да стапите во брак со мртво лице, сè додека претседателот и министерот за правда го одобруваат тоа. Законот потекнува откако колапсот во 1959-та година уби повеќе од 400 луѓе, вклучувајќи и една жена, која ја убеди владата да и дозволи да продолжи со нејзиниот брак. Оттогаш стотици луѓе влегле во постхумни бракови.

Француската војска го има еден од најдобрите рекорди во Европа. Тие освоија 109 битки, изгубија 49, според британскиот историчар Нил Фергусон.

Просечниот француски човек секоја година јаде околу педесет и седум килограми сирење. Речиси половина од населението јаде сирење секој ден.

Катакомбите во Париз ги држат остатоците на повеќе од 6 милиони луѓе. Подземните тунели се основани кон крајот на 1700-тите, како начин за ослободување на притисокот врз пренаселените гробишта во градот.

Во Франција, тестовите за татковство се нелегални. Освен ако немате согласност од судијата, не можете да го тестирате татковството на детето делумно затоа што резултатите може да бидат вознемирувачки за сите кои се вклучени во тестот.

Компирите биле нелегални во Франција од 1748-та до 1772-та година. Забраната била воведена бидејќи некои погрешно верувале дека компирот предизвикува лепра и бил укинат откако научникот Антоан-Августин Парментиер покажал дека компирот е безбедно јадење.

Постои еден град надвор од Париз, наречен La-mort-aux-Juifs – „Смрт за Евреите“. Потеклото на името не е јасно. Во секој случај, локалните власти го отфрлија меѓународниот притисок за промена на името во 2014-та година, велејќи дека нема потреба да се вознемирyва традицијата.

Постојат десет различни статути на слободата во Франција. Овие големи и мали статуи се уникат за француските градови.

Лувр првично бил изграден како тврдина против напаѓачите како Викинзите. Од почетоците во 13-ти век служеше како палата додека лидерите на Француската револуција не одлучија да го претворат во музеј кон крајот на 18-ти век.

Од 1814-та до 1830-та година, француското знаме беше чисто бело. По падот на Наполеон, овој период означува обновување на Бурбонската монархија, чија боја била белата.

Severiano de Heredia беше избран за градоначалник на Париз во 1879-та година, така што го направи првиот градоначалник со африканско потекло во западниот свет.

Постојат шест општини кои имаат градоначалници, но немаат жители. Овие општини беа уништени и останаа ненаселени за време на Првата светска војна, но градоначалниците сé уште го надгледуваат одржувањето на подрачјето.

Француската армија сè уште ги користи превозните гулаби.

Франција и Обединетото Кралство сметаа дека се спојуваат во една нација за време на Втората светска војна. Синдикатот, кој требаше да ги зајакне позициите на двете земји против нацистичка Германија, ја имаше поддршката на Винстон Черчил и Шарл де Гол. Тоа беше само неколку часа од финализирањето кога двете страни го напуштија планот.

Виктор Лустиг,  ја продал Ајфеловата кула во две одделни прилики. Во почетокот на 20-ти век, тој успешно се претставуваше како владин службеник и ги убедил металните дилери дека кулата станала скапа за одржување и затоа ќе се продава за отпадоци.

Франција е статистички најдепресивна земја во светот. Многу луѓе во оваа земја страдаат од депресија.

Помеѓу 1793-та и 1806-та, Французите користеле нов календар врз основа на метричкиот систем. Секој ден бил поделен на 10 часа, секој час поделен на 100 минути, секоја минута поделена на 100 секунди. Во меѓувреме, секој месец бил поделен на три периоди од по 10 дена. Календарот бил усвоен од лидерите на Француската револуција, со цел да се отстрани религиозното и ројалистичкото влијание. Но, бил отстранет кога Наполеон станал цар и завршила првата француска Република.

„Парискиот синдром“ е состојба што ја претрпеа јапонските туристи кои го посетуваа Париз. Состојбата, која ги погодува туристите од други земји, всушност е проучувана од истражувачи, кои утврдиле дека тоа влијае на неколку десетици луѓе секоја година, кои сметаат дека Париз не е сличен на описот во популарните медиуми.

Кралот Јован I од Франција бил роден како крал, но умрел пет дена подоцна. Во 1316-та година, тој станал најмладиот човек кој бил признаен како крал на Франција, и единствената личност што ќе остане цар за целиот свој живот. Стапките на смртност кај доенчињата биле прилично високи во тоа време.

Повеќе луѓе зборуваат француски во Африка отколку во самата Франција. Поради долготрајното влијание на францускиот колонијализам, многу земји во централна и западна Африка имаат француски јазик како свој официјален јазик.

Француската влада не беше првата што го усвои францускиот јазик како нејзин официјален јазик. Владата на Долина Аосте (регион во северозападна Италија), го направи францускиот официјален јазик во 1536-та, победувајќи ја Франција за три години.

Со цел да се бори против дебелината, Франција забрани бесплатни поправки во рестораните и продавниците за брза храна.

Првиот филмски фестивал во Кан бил затворен, бидејќи Адолф Хитлер ја нападна Полска.

Најстариот мост во Париз е иронично именуван Pont Neuf (Понт Неф) или Нов мост. Бил граден од 1578-та до 1607-та година.

Максимилиен Робеспјер, една од најважните фигури на Француската револуција, се обиде да се самоубие, но промаши и само и наштети на својата вилица. Соочувајќи се со борбата и моќта по револуцијата, тој прво се обиде да го прекине сопствениот живот.

Кралот Луј XIX од Франција го држи рекордот за најкраткото владеење на еден монарх. Во услови на соборување на владата во 1830-та година, револуционерите го принудиле неговиот татко да се откаже. По околу дваесетина минути, тој исто така го отстапил својот ново-наследен престол, завршувајќи го своето владеење.

Кралот Луј XVI потрошил многу пари за да им помогне на Американците за време на американската револуција. Бидејќи земјата била принудена да се задолжува, тој ги зголемил даноците. Зголемувањето на даноците помогнало во придонесот кон Француската револуција.

Постои град во Франција наречен „Y’. Жителите се нарекуваат Ypsiloniennes. Името доаѓа од основната форма „Y“ формирана од три патишта на малиот град.

На врвот на својата моќ, француската колонијална империја контролирала повеќе од 4 милиони квадратни милји земја. Дури 110 милиони луѓе, главно во Африка, биле под француската влада.

Во Франција, продавачите законски може да одбијат да ви дадат кусур.

Денес во Франција има илјадници замоци.

За време на теророт на Француската револуција, за помалку од една година биле убиени повеќе од 17.000 луѓе. Во 1793-1794 година, лидерите на новововедената Француска Република користеле масовно насилство.

Никој не е сигурен колку видови на сирење се направени во Франција, но обично се проценува дека се околу 350-400.

Do you like this post?
  • БРАВО
  • УБАВО
  • ХАХА
  • ЛЕЛЕ
  • ТАЖНО
  • УПМ

напиши коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.